Sukienki damskie – klasyka stylu

Wolność polega na możliwości wyboru. Kiedyś sukienki damskie były jedynym dobrze przyjętym ubiorem dla pań, dzisiaj szczęśliwie nikt już nie podważa ich prawa do noszenia spodni. Panie stawiają na wygodę i możliwość wyrażania siebie. A jednak wciąż chętnie wybierają ubiór, który kiedyś narzucało im społeczeństwo. Nic w tym dziwnego, w sukience można poczuć się wyjątkowo kobieco!

 

Sukienki damskie – szczypta historii

Historia mody mówi jasno – kiedyś suknia służyła raczej temu by zakrywać, niż by eksponować kształty. Nawet znane ze starych rycin stelaże sukni modelujące optycznie sylwetkę były rodzajem więzienia dla ciała – trudne w noszeniu, niewygodne, nie mówiąc już o wysiłku, który trzeba było włożyć, żeby tę całą konstrukcję umieścić na kobiecym ciele. Nic więc dziwnego, że rewolucja obyczajowa przejawiała się również w stroju. Sukienki damskie stały się lżejsze i krótsze pozostawiając również mniej miejsca dla wyobraźni. Trudno sobie zresztą wyobrazić, by przy dzisiejszym tempie życia utrzymała się niegdyś panująca moda. Współczesna kobieta musi być mobilna i wielozadaniowa, a wygodny strój, w którym przy okazji czuje się dobrze, mam jej to wszystko ułatwić.

Sukienki damskie – najpopularniejsze fasony

Przegląd sukienek damskich ifriko.pl wypadałoby rozpocząć od absolutnej klasyki, czyli małej czarnej. To podstawa garderoby wielu kobiet. Nic bardziej eleganckiego, a zarazem uniwersalnego niż krótka, zazwyczaj o długości do kolan, sukienka damska. Nie tylko optycznie wyszczupla, ale także pozwala na dużą dowolność w doborze dodatków – butów, torebki czy biżuterii. Popularnym fasonem wieczorowym, ale nie tylko, jest dobrze znana sukienka koktajlowa – to sukienka damka krótka, na ramiączkach – ładnie eksponuje ręce i szyję. Istnieją również oczywiście inne warianty sukni wieczorowych – te najbardziej wystawne, długie, zakrywające buty nosi się na wyjątkowe okazje. Chodź i to się zmienia, trudno czasami wyobrazić sobie by panna młoda wystąpiła w innym stroju niż biała ślubna sukienka.

sukienka damska błyszcząca

Sukienki damskie – ikony

Coco Chanel to niemal synonim mody. Jej stylizacja czarnej długiej sukienki z długimi rękawami i kieszeniami to klasyczna propozycja. Jej prostota każe zwrócić się w stronę dodatków – potężnych dekoracyjnych bransoletek, kilku naszyjników, widocznych kolczyków, nakrycia głowy i gustownego makijażu. Audrey Hepburn dała modzie lekcję nie tyle kobiecości, co dziewczęcości – to sukienki damskie rozkloszowane z wyraźnie podkreśloną talią. Marilyn Monroe zachęciła kobiety do seksownych sukienek z odkrytymi ramionami.