Bluzy ze stójką w modzie męskiej

Stójka to wysoki, usztywniony kołnierz. Przełamuje on sportowy styl bluz, dodając im elegancji. Sprawia to, że bluzy ze stójką lepiej niż inne rodzaje bluz nadają się do wyjść na miasto, spotkań z przyjaciółmi czy nawet do pracy. Bluza ze stójką to klasyczny element swobodnej mody miejskiej, odróżniający się od typowej odzieży sportowej i outdoorowej.

Bluza ze stójką jako element stylizacji

Bluzy ze stójką są równie uniwersalne, jak inne rodzaje bluz, są przy tym jednak bardziej eleganckie i stylowe. Większość modeli lepiej sprawdza się w stylu ulicznym, miejskim i casualowym, niż jako odzież typowo domowa, outdoorowa i sportowa. Markowa, dobrze dobrana bluza męska ze stójką może nawet sprawdzić się jako niezobowiązujący strój do pracy lub na spotkania biznesowe.

Bluzy ze stójką jak te z tej oferty łączy się często z markowymi jeansami lub spodniami chino, pasują do nich kurtki i płaszcze bez kołnierza. Stworzymy w ten sposób typowo miejską, swobodną stylizację. Zaletą tego rodzaju bluz jest uniwersalność: pasują one np. tak do butów sportowych, jak i do eleganckiego obuwia skórzanego. Z tego względu bluzy ze stójką należą do ulubionych elementów garderoby w ofercie znanych marek i projektantów mody miejskiej. Szczególnie efektowne i modne są bluzy ze stójką z grubych i ciepłych tkanin wełnianych oraz bluzy ze stójką z dzianin. Stanowią one ciekawy element męskich stylizacji jesiennych. Spotyka się również bluzy ze stójką wykonane z ciepłych tkanin takich jak polar, które są szczególnie dobrze przystosowane do niezobowiązujących stylizacji w chłodniejszych porach roku.

Czym charakteryzują się bluzy ze stójką?

Stójka to wysoki, stojący kołnierz okrywający całą szyję, najczęściej usztywniony (odróżnia to stójki od innych wysokich kołnierzy, np. w swetrach typu golf). Niekiedy odróżnia się ona wizualnie od całości ubioru przez odmienny dobór koloru lub tkaniny, równie często występują jednak jednolite bluzy ze stójką. Kołnierz nie musi być przy tym bardzo sztywny – prócz obcisłych stójek cylindrycznych spotyka się również luźniejsze kołnierze w kształcie litery V, zwłaszcza w przypadku bluz z kapturami oraz bluz zamykanych na zamek. Typowe są również poziome pasy oraz inne elementy dekoracyjne podkreślające stójkę. Bluzy męskie ze stójką są najczęściej wciągane, co ułatwia zachowanie sztywności kołnierza – spotyka się jednak także bluzy tego rodzaju zapinane na zamek błyskawiczny. Sztywny kołnierz jest więc dekoracyjny i sprawia, że bluza staje się bardziej elegancka.

Fasony bluz ze stójkami są natomiast dowolne – spotyka się więc bluzy męskie ze stójką różnej długości, a także bluzy tego rodzaju tak z długimi, jak i krótkimi rękawami. Obrzeżenie dołu bluzy lub rękawów może nawiązywać kolorem lub wzorami do stosowanych na kołnierzu. W bluzach ze stójką spotyka się też nawiązujące wyglądem do kołnierza usztywnione kieszenie. Chociaż kolory i fasony bluz ze stójką są swobodne, szczególnie częste są obcisłe, jednobarwne bluzy tego typu z połyskującego materiału, niekiedy w jaskrawych kolorach (intensywny niebieski, czerwony, srebrny). Miejski charakter bluz ze stójką podkreślają często odblaskowe lub metaliczne nadruki.

bluzy ze stójką dla mężczyzn

Najmodniejsze bluzy ze stójką

Obok swetrów typu golf, bluzy ze stójką stanowią najważniejszy element modnej stylizacji w stylu retro. Nawiązuje ona do mody lat 60., a często także do stylizacji ulicznych modnych na początku lat 90. (tzw. styl miejski typu „oldschool”). Wyróżnikiem tego rodzaju bluz są zwłaszcza rozległe nadruki vintage. Bluzy tego typu łączy się z niezobowiązującymi elementami garderoby, takimi jak buty w stylu „ugly shoes” (buty postarzane) oraz przetarte spodnie dżinsowe. Modne jest także zestawienie bluz ze stójką z markowymi spodniami dresowymi w stylu lat 90. Bardzo modne są również bluzy ze stójką rozpinane tylko do połowy (w których zamek błyskawiczny kończy się na wysokości klatki piersiowej) lub takie, w których rozpinany jest tylko sam kołnierz. Rozwiązanie takie wygląda szczególnie efektownie w przypadku bluz z wysoką stójką.